13 تیر , 1401

"اِچ بیست و سه"

مجموعه ای از مطالب جذاب و خاص

اگر نمی توانی پرواز کنی… مارتین لوتر کینگ جونیور

مارتین لوتر کینگ جونیور، فعال مبارزه با تبعیض نژادی در سرتاسر ایالات متحده آمریکا بود. معروفترین سخنرانی مارتین لوتر “من رویایی دارم” نام دارد که جمعیت این سخنرانی حدوداً 250 هزار نفر بود. از معروفترین سخنان مارتین لوتر می توان به “اگر نمی توانی پرواز کنی…” اشاره داشت که انگیزشی ترین جمله او نیز هست.

متن انگلیسی این سخن، این است:

“If you can’t fly then run, if you can’t run then walk, if you can’t walk then crawl, but whatever you do you have to keep moving forward.”

Martin Luther King Jr.

این جملات به ما میگوید که در هر شرایطی باید با عزم و جزم به حرکت ادامه داد یعنی هر مقدار توان داریم باید در راه پیشرفت هزینه کنیم وبه سمت جلو گام برداریم. امروز در “اِچ بیست و سه” به بررسی مفهوم و ترجمه این سخن می پردازیم، پس تا پایان این مطلب با “اِچ بیست و سه” همراه باشید. و در ادامه به ترجمه کلمه به کلمه این سخن به زبان فارسی می پردازیم:

ترجمه فارسی:

اگر نمی توانید پرواز کنید پس بدوید ، اگر نمی توانید بدوید سپس راه بروید ، اگر نمی توانید راه بروید، سینه-خیز شوید، اما هر کاری که می کنید باید به جلو حرکت کنید.

مارتین لوتر کینگ جونیور

تحلیل:

مارتین لوتر کینگ جونیور با مثال هایی از جمله “اگر نمی توانید پرواز کنید پس بدوید” و یا “اگر نمی توانید بدوید سپس راه بروید” مفهومی کلیدی برای زندگی، به ما رسانده است، هدف از این جمله زندگی اجتماعی نبوده است بلکه زندگی فردیست، “زندگی شاد” ارتباط مستقیمی به پیشرفت و موفقیت فرد دارد، و پیشرفت خیلی مهم است حتی اگر به نظر ناچیز بیاید! گاهی شاهد دیدن جملاتی هستیم که نا امیدکننده هستند و این پیام را دارند که تلاشِ کارآمد با میزان امکانات فرد در ارتباط است ، اما مارتین لوتر در بخش دیگری از مثالهایش به این نکته نیز اشاره کرده است “اگر نمی توانید راه بروید، سینه-خیز شوید” یعنی حتی با امکانات کم نیز شما قادر به پیشرفت و موفقیت هستید و وقتی در زندگی “بزرگان تاریخ” نگاهی می اندازیم،به این نکته و کلام مارتین لوتر پی می بریم که، مهمترین اصل در رسیدن به موفقیت، تلاش است و تلاش یعنی حرکت به سمت جلو!

مارتین لوتر کینگ جونیور در جمع بندی مثالهایش بما گفته است که “اما هر کاری که می کنید باید به جلو حرکت کنید” او با این جمله لب کلام مثالهایش را برای ما شرح داده است و بطوری به ما یادآور شده که هدف اصلی “رسیدن نیست” بلکه رفتن است و این یک نکته بسیار مهم برای زندگیست.

سخن پایانی:

هر موفقیت حاصل توکل به خدا و تلاش و پشتکار است، نیرویی در زندگی ما وجود دارد که وابسته به تلاش و پشتکارخود انسان است، گام برداشتن به سمت جلو، در هر شرایطی و ادامه دادن راه تا هر مقدار که توان داریم با توکل به خدا، کلید موفقیت و پیشرفت ماست.

آرزوی موفقیت برای شما همراهان عزیز، امیدواریم که از این مطلب لذت برده باشید – چنانچه ترجمه فارسی بهتری از این جمله دارید لطفا در بخش نظرات ارسال بفرمائید.با سپاس

منبع: H23.ir / Martin Luther King Jr

5+