13 تیر , 1401

"اِچ بیست و سه"

مجموعه ای از مطالب جذاب و خاص

چرا جادوگران بر روی جاروها سوار می شوند؟

جادوگری سوار بر چوب جارو ، نمادی قدیمی از جادوگران - Universal History Archive/Getty Images

جادوگری که بر روی جاروی جادویی اش پرواز می کند ، ممکن است یک نماد هالووین باشد و یا یک نماد قدیمی و تاریخ گذشته! اما سابقه واقعی چگونگی ارتباط جادوگران با چنین شی (جارو) به کجا بر می گردد؟

دقیقاً زمان اختراع جارو مشخص نیست و درست مثل جادوگری مبهم است! اما همه ما از قدرت جادویی جارو با خبریم و خوب می دانیم که با جارو می توانیم خانه و محل کارمان را براحتی تمیز کنیم! و تنها قدرتی که از جارو دیده ایم همین “عمل جارو کشیدن” است! عمل جارو کشیدن به دوران باستان برمی گردد. زمانی که مردم به احتمال زیاد از دسته های چوب نازک ، نی و سایر الیاف طبیعی استفاده می کردند تا گرد و غبار یا خاکستر را کنار بگذارند و محیط را تمیز کنند. این وظیفه خانگی حتی در عهد جدید ، که مربوط به قرن اول و دوم میلادی است ، در اسناد بجا مانده از آن دوران کاملا مشخص است و مردم از جاروها برای پاکیزگی محیط زندگی شان استفاده می کردند.

بررسی واژه جارو

کلمه جارو از گیاهی واقعی و بوته ای که برای ساخت بسیاری از جاروهای اولیه استفاده می شد، گرفته شده است. کلمه broom که به معنی جارو است به تدریج جایگزین کلمه انگلیسی قدیم besom شد ، هر چند به نظر می رسد که حداقل تا قرن هجدهم از هر دو اصطلاح استفاده می شده است.

از ابتدا ، جاروها در درجه اول با زنان در ارتباط بودند ، و این شی خانگی همه جا حاضر، به نمادی قدرتمند از خانه داری زنان تبدیل شد.

اولین جاروسوار جهان!

علی رغم این ، اولین جادوگری که به سوار شدن بر جارو اعتراف کرد یک مرد بود: گیوم ادلین. (Guillaume Edelin) ادلین اهل شهر “سن-ژرمن-آن-له” در شهرستان ایولین در ناحیه ایل-دو-فرانسه بود . وی پس از انتقاد علنی از هشدارهای کلیسا درباره جادوگران ، در سال 1453 دستگیر شد و به جرم جادوگری محاکمه شد.

با اعتراف وی به جادوگری و سوار شدن بر جارو، وی تحت شکنجه قرار گرفت و سرانجام توبه کرد ، اما به زندان مادام العمر، محکوم شد. نماد جادوگر سوار بر جارو ، تقریباً در همان زمان ظاهر شده و در سال 1456 ثبت شده است.

راز و قدرت نمایی جارو در فیلم ها

در فیلمی بنام جادوگر اوز به کاگردانی “ویکتور فلمینگ” سال 1939 که برگرفته از داستانی بنام “جادوگر بی‌نظیر شهر آز” نوشته “ال. فرانک باوم” هست، جادوگر خبیث غرب با استفاده از چوب جارو بر فراز اوز پرواز کرد. او همچنین از آن برای نوشتن در آسمان و در بالای شهر زمرد استفاده کرد. جادوگر شهر اوز به دوروتی و سه همسفرش دستور می دهد تا چوب جاروی “جادوگر خبیث غرب” را به او برسانند تا آرزوهای آنها را برآورده کند. دوروتی پس از مرگ جادوگر شیطان صفت آن را با مترسک ، مرد حلبی و شیربزدل به جادوگر شهر اوز می رساند.

در فیلم فانتازیا (Fantasia) اثر دیزنی در سال 1940 ، میکی موس با بازی “شاگرد جادوگر” ، جارو را زنده می کند تا کار خود را در پر کردن چاه پر از آب انجام دهد. جارو در کار خود زیاده روی می کند و وقتی تکه تکه می شود ، هر شاخه به جاروی جدیدی تبدیل می شود . این داستان برگرفته از شعری از گوته به نام Der Zauberlehrling (“شاگرد جادوگر”) است . اما وقتی کمی دقت کنیم متوجه می شویم که جاروهای والت دیزنی در رسانه ها نمایش های تکراری داشته اند ، که عموماً به عنوان یک اثر پرفروش، با هزینهٔ تولید ۲٫۲۸ میلیون دلار آمریکا توانسته ۷۶٫۴–۸۳٫۳ میلیون دلار آمریکا فروش داشته باشد، که درست مثل انفجار جاروی میکی موس عمل کرده است!

جاروهای پرنده نقش مهمی در دنیای خیالی هری پاتر دارند که برای حمل و نقل و همچنین برای بازی محبوب هری پاتر مورد استفاده قرار می گیرد. جاروهای پرنده ، به همراه فرش های پرنده ، وسیله اصلی حمل و نقل در جهان مملو از هرج و مرج هری پاتر و مدرسه علوم و فنون جادوگری هاگوارتز هستند که این مجموعهٔ داستانی اثر “جی.کی. رولینگ” درست مثل جاروهای دیزنی توانسته محبوب باشد و به ۶۵ زبان و به‌طور تقریبی در ۴۵۰ میلیون نسخه منتشر شده‌ است و درآمد فروش کتاب ها و فیلم های این مجموعه بهتر است ناگفته بماند.

سخن پایانی

شاید دلیل پرواز جادوگران با جارو مبهم باشد ، اما اعتراف گیوم ادلین به پرواز با یک جاروی اسرار آمیز می تواند کمی این مثله مبهم را شفاف کند ، در آن دوران پرواز آن هم مثل پرندگان شاید یک عمل فوق جادویی بحساب می آمد و چه بهتر که دلیل و توجیح آن یک وسیله به نظر ساده ولی جادویی بنام جارو باشد که ذهن را درگیر این موضوع می کند و می تواند برای شنونده هیجان انگیز باشد ، همانطور که در فیلم ها و اثار پرفروش جارو ها شخصیت اصلی ماجرا هستند، جاروها جادو می کنند و راهی برای رسیدن به راحتی و آرزوها بوده اند.

منبع: H23.ir / History – Films

4+