13 تیر , 1401

"اِچ بیست و سه"

مجموعه ای از مطالب جذاب و خاص

لندن شهری که بارها و بارها در آتش سوخت!

لندن در کنار رود تیمز قرار دارد، و تاریخ ساخت آن به دوران روم باستان برمی‌گردد و این شهر یکی از مراکز تجاری، مالی و فرهنگی عمده در جهان است. Fabio Flgel/EyeEm/Getty Images

لندن پایتخت انگلیس و انگلستان و یکی از بزرگترین و مهمترین شهرهای جهان است. این منطقه در ابتدا توسط “جامعهٔ شکارچی-گردآورنده” در حدود 6000 سال قبل از میلاد آباد شد. محققان شواهدی از پل های عصر برنز و قلعه های عصر آهن در نزدیكی رود تیمز پیدا كرده اند.

رومیان باستان در سال 43 بعد از میلاد یک بندر و شهرک تجاری به نام لوندینیوم تأسیس کردند و چند سال بعد برای تسهیل تجارت و جابجایی نیروها پلی از طریق تیمز ساخته شد. اما در سال 60 بعد از میلاد ، ملکه سلتیک ، بودیکا ، ارتش را برای نابودی شهر هدایت کرد ، که در اولین آتش سوزی، لندن تا حد زیادی سوخت.

این شهر به زودی بازسازی شد ، اما در حدود سال 125 میلادی مجدداً به آتش کشیده شد و پس از آن بازسازی بیشتری صورت گرفت و طی چند نسل جمعیت از 40،000 نفر فراتر رفت. با این حال ، پس از سقوط امپراتوری روم در سال 476 میلادی ، این شهر بارها مورد حمله وایکینگ ها و سایر مهاجمان قرار گرفت و به برای مدتی لندن تا حد زیادی درگیر نا آرامی بود.

یکی از مشهورترین بناهای مذهبی در جهان

با تأسیس کلیسای وست‌مینستر (یکی از مشهورترین بناهای مذهبی در جهان) ، احوال این شهر در سال 1065 تغییر کرد. یک سال بعد ، ویلیام یکم (انگلستان) ، پس از پیروزی در نبرد هاستینگز ، به پادشاهی انگلیس رسید. در زمان سلطنت وی ، برج لندن ساخته شد و در سال 1176 پل چوبی لندن که بارها و بارها سوخته بود ، با یک پل سنگی جایگزین شد.

کلیسای وست‌مینستر نقش مهمی در امور سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی انگلیس داشته است. علی رغم نامش ، این مرکز دیگر یک عبادتگاه نیست و در حالی که هنوز میزبان فعالیت های مهم مذهبی است ، دیگر راهبان یا راهبه ها در آن زندگی نمی کنند. وست‌مینستر از سال 1066 محل تاجگذاری های سلطنتی بوده و از قرن دهم میلادی تاکنون مکانی برای خدمات مذهبی بوده است.

رشد،اهمیت و گسترش لندن

با رشد قدرت تودور و سلسله های استوارت ، لندن از نظر اندازه و اهمیت گسترش یافت. در زمان سلطنت هنری هشتم ، جمعیت لندن حداقل 100000 نفر بود.

در زمان سلطنت ملکه ویکتوریا ، لندن به عنوان صندلی معتبر امپراتوری وسیع انگلیس کاملاً تثبیت شده بود و در حالی که ساعت بیگ بن ، بزرگ‌ترین و معروف‌ترین برج ساعت جهان در سال 1859 بر فراز شهر برافراشته شد ، مترو لندن در سال 1863 به عنوان اولین راه آهن زیرزمینی جهان افتتاح شد. اما در سایه کلانشهر بزرگ ، “جک قصاب” در سال 1888 زنان شهر را زیر پا گذاشت و در یکی از بدنام ترین قتل های تاریخ حداقل پنج نفر را کشت.

حملات هوایی در جنگ جهانی اول حدود 2300 تلفات در لندن بجاگذاشت و در طول نبرد انگلیس در جنگ جهانی دوم ، این شهر توسط نیروی هوایی آلمان نازی یا لوفت‌وافه بمباران شد – در نهایت حمله رعد اسا لندن حدود 30000 نفر را به قتل رساند.

در طول مه دود بزرگ سال 1952 ، مردم لندن رنج های بی اندازه ای را تحمل کردند و آلودگی هوا در شهر لندن به اندازه‌ای افزایش یافت که هزاران نفر در حین و بعد از واقعه آلودگی جان خود را از دست دادند. اخیراً ، یک حمله تروریستی به سیستم ترانزیتی لندن در سال 2005 باعث کشته شدن 56 نفر شد.

اما این شهر با میزبانی از بازی های المپیک 2012 ، در حالی که خود را به عنوان مرکز فرهنگی و مالی برجسته اروپا معرفی می کند ،و در کنار این همه آتش باران ها به رشد و شکوفایی خود ادامه می دهد.

منبع:H23.ir / History

2+