13 تیر , 1401

"اِچ بیست و سه"

مجموعه ای از مطالب جذاب و خاص

چه کسی استون هنج را ساخته است؟

تصویری از استون‌هنج از نمایی زیبا David Goddard/Getty Images

برای قرن ها ، مورخان و باستان شناسان در مورد بسیاری از اسرار استون هنج ، این بنای یادبود ماقبل تاریخ که برآورد می شود مربوط به دوران نوسنگی است ، متحیر بوده اند. این بنای مرموز در جنوب انگلستان واقع شده است و تقریباً از 100 سنگ قائم و عظیم تشکیل شده که در یک طرح دایره ای قرار گرفته اند.

اما سوال اینجاست! چه کسی این بنای مرموز را ساخته است؟

به گفته جفری مونموث ، نویسنده قرن 12 ، که داستان او درباره شاه آرتور و شرح افسانه ای تاریخ انگلیس و با نام “تاریخچه پادشاهان بریتانیا”است، و در این کتاب استون هنج کار دستی جادوگر مرلین است! در اواسط قرن پنجم ، داستان ادامه دارد ، صدها نجیب زاده انگلیسی توسط ساکسون ذبح و در دشت سالزبری دفن شدند.

پادشاه اورئولس آمبروسیاس به امید برپایی یادبودی برای “رعایای کشته شده در جنگ” خود ، لشکری را به ایرلند فرستاد. تا یک دایره سنگی معروف به حلقه غول ها را که غول های باستان از سنگ های بلوط جادویی آفریقایی ساخته بودند ، بازیابی کند. سربازان با موفقیت ایرلندی ها را شکست دادند اما نتوانستند سنگ ها را جابجا کنند ، بنابراین مرلین با استفاده از جادوگری آنها را بالای قبر دسته جمعی ، مرتب کرد. افسانه ها می گویند که آمبروزیاس و برادرش اوتر ، پدر پادشاه آرتور ، نیز در آنجا به خاک سپرده شده اند.

جفری مانموث مدعی بود که ترجمه این اثر را از “یک کتاب عتیقه باستانی دربارهٔ بریتانیاً به زبان لاتین به نگارش درآورده است و تا قرون وسطی واقعیت تلقی می شد.

آیا گزارش مونموث داستان واقعی خلقت استون هنج است؟

در حالی که بسیاری برای قرن ها اعتقاد داشتند که گزارش مانموث داستان واقعی خلقت استون هنج است ، ساخت این بنای یادبود قبل از مرلین (یا حداقل شخصیت های واقعی که گفته می شود از او الهام گرفته اند) و قبل از چندین هزار سال بوده است. فرضیه های اولیه دیگر بنای استون هنج را به ساکسون ها ، دانمارکی ها ، رومی ها ، یونانی ها یا مصری ها نسبت می دادند.

استون هنج کاردستی کاهنان اعظم سلتیک است!

سلت ها مجموعه ای از قبایل با ریشه در اروپای مرکزی بودند که دارای زبان ، اعتقادات مذهبی ، سنت ها و فرهنگ مشابهی بودند. اعتقاد بر این است که فرهنگ سلتیک از سال 1200 قبل از میلاد شروع به تکامل می کند. سلت ها از طریق مهاجرت در سراسر اروپای غربی – از جمله انگلیس ، ایرلند ، فرانسه و اسپانیا – گسترش یافتند. میراث آنها در ایرلند و انگلیس ، جایی که هنوز آثار زبان و فرهنگ آنها برجسته است ، برجسته ترین است.

در قرن هفدهم ، جان اوبری ، باستان شناس ادعا کرد که استون هنج کار کاهنان اعظم سلتیک است که به دروید معروف هستند ، نظریه ای که توسط ویلیام استوکلی ، عتیقه شناس ، که قبور اطراف را در آن محل کشف کرده بود ، رواج یافت. حتی امروز ، افرادی که به عنوان کاهنان اعظم مدرن شناخته می شوند ، برای انقلاب تابستانی همچنان در Stonehenge جمع می شوند.

آیا دلایل علمی برای این موضوع وجود دارد؟

در اواسط قرن بیستم و با ضهور تاریخ‌گذاری رادیوکربن که یکی از روش‌ های تاریخ‌ گذاری رادیومتریک می‌باشد که جهت تخمین تاریخ مرگ موجوداتی که کربن مصرف می‌کنند (مانند گیاهان) کاربرد دارد. در این روش ایزوتوپ کربن-۱۴ که یکی از ایزوتوپ‌های رادیواکتیو کربن با نیمه‌عمر حدود ۵۷۳۰ سال می‌باشد مورد بررسی قرار می‌گیرد، قدمت رادیوکربن نشان داد که استون هنج بیش از 1000 سال قبل از ساکن شدن سلت ها در منطقه وجود داشته است و ادعای کاهنان باستانی را از بین می برد.

سخن آخر:

اکنون بسیاری از مورخان و باستان شناسان مدرن توافق دارند که چندین قبیله متمایز از مردم در استون هنج سهیم بوده اند و هرکدام مرحله متفاوتی از ساخت آن را به عهده گرفتند. به نظر می رسد استخوان ها ، ابزارها و سایر مصنوعات موجود در استون هنج از این فرضیه پشتیبانی می کنند. مرحله اول توسط كشاورزان دوره نوسنگی كه احتمالاً بومی جزایر انگلیس بودند ، حاصل شد. بعداً اعتقاد بر این است که گروههایی با ابزار پیشرفته و شیوه زندگی مشترکتری مهر خود را در استون هنج برجای گذاشتند. برخی اظهار داشتند که آنها مهاجرانی از قاره اروپا بوده اند ، اما بسیاری از دانشمندان فکر می کنند که آنها بومی انگلیس هستند و از سازندگان اصلی استون هنج می باشند.

منبع: H23.ir / History

1+